PROGRAMUL SPECIAL DEDICAT ZILEI INTERNAȚIONALE A COPILULUI ÎN PAROHIA POPEȘTI MANUC DIN PROTOPOPIATUL BOLINTIN

În Parohia Popești Manuc din cuprisul Protopopiatul Bolintin, a avut loc vineri, 1 iunie 2018, întâlnirea cu tinerii din localitatea Săbăreni, cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului, programul special dedicat acestei zile fiind unul deosebit.

Evenimentul a debutat în biserica parohială „Sf. Ierarh Nicolae", cu slujba Acatistului Sf. Stelian, săvârșită de părintele Schiteanu Petre, parohul bisericii, alături de părintele coslujitor Dragomir Sebastian. După acest moement de rugăciune, copiii au fost invitați în curtea bisericii, unde au fost organizate mai multe activități: jocuri în aer liber, desene pe asfalt, jocul cu baloanele, competiții sportive, cântece, dansuri, confetii, toate aducând voie bună și multă bucurie pe chipul copiilor.

În cadrul activităților și concursurilor organizate, toți copiii prezenți au fost premiați cu diplome de participare, după care au primit pizza și dulciuri.

Scopul activităților organizate de Parohia Popești Manuc și Grupul „Din Suflet" din localitatea Săbăreni, a fost implicarea copiilor în viața Bisericii, dobândirea de cunoștințe religioase și de valori morale creștin-ortodoxe, dar și dezvoltarea comunității parohiale în spiritul acestor valori, prin responsabilizarea socială față de semeni.

De aceea, la sfârșit copiii au avut un mesaj („MIHAI ȘI MARIA, VĂ IUBIM") pentru cei doi copii ai doamnei doctor Camelia Smicală, luați de autorități de lângă mama lor, acum doi ani, în Finlanda.

Prin evenimentul de astăzi am vrut să arătăm copilăria, ca fiind partea cea mai frumoasă a vieții, „regatul în care nu moare nimeni", cum spunea cineva, deoarece copilul în naivitatea și optimismul său, nu conștientizează actul morții, micile lui spaime și înfiorări sunt cele în descoperirea lumii ce-l înconjoară, ne-a transmis părintele Dragomir Sebastian.

De aceea, în fiecare an, în prima zi de vară, pe 1 iunie sărbătorim ziua care ne amintește de una dintre cele mai frumoase perioade din viața noastră, copilăria. Este ziua în care revenim cu toții la amintirile legate de inocența copilăriei, dar și ziua în care încercăm să conștientizăm că interesul pentru copii trebuie să fie unul prioritar. Astfel, copiii parohiei noastre, cu mic cu mare au răspuns invitației adresate și au venit în această zi să se bucure de surprizele pregătite. Pentru că suntem în anul Centenar al Marii Uniri, copii nu au uitat de acest fapt, iar tinerii au pregătit stegulețe pe care le-au pictat în roșu, galben și albastru, iar cei mici dintre ei au alcătuit cu mânuțele lor imprimate în acuarele, steagul tricolor al țării noastre, ne-a mai spus Preacucernicia Sa.