MĂNĂSTIREA SF. IOAN RUSUL | PS ANDREI, EPISCOPUL COVASNEI ȘI HARGHITEI, A EFECTUAT O VIZITĂ FRĂTEASCĂ ÎN EPISCOPIA GIURGIULUI

Sâmbătă, 20 octombrie 2018, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, a efectuat o vizită frățească în Eparhia Giurgiului. Cu acest prilej, Preasfinția Sa împreună cu Preasfințitul Părinte Episcop Ambrozie, au făcut un popas duhovnicesc la Mănăstirea „Sf. Ioan Rusul” din comuna Slobozia, județul Giurgiu.

În cadrul vizitei, Preasfințitului Părinte Andrei și membrilor delegației din Episcopia Covasnei și Harghitei le-a fost prezentat așezământul monahal, care cuprinde Paraclisul închinat Sf. Ioan Rusul, unde cei prezenți au avut bucuria de a se închina la părticele din moaștele sfântului, biserica de lemn a mănăstirii cu hramurile Sf. Cuv. Parascheva și pe Sf. Cuv. Xenia, precum și noul paraclis ce îi are ca ocrotitori pe Sf. M. Mc. Teodor Stratilat, Sf. M. Mc. Hristofor și Sf. Mc. Iuliu Veteranul.

De asemenea, părintele Arhim. Teodor Șerban, vicar administrativ al Episcopiei Giurgiului și stareț al Mănăstirii „Sf. Ioan Rusul” a prezentat Întâistătătorul Eparhiei Covasnei și Harghitei, istoria așezământului monahal, Centrul Pastoral-Cultural „Sf. Ier. Antim Ivireanul" al mănăstirii și Atelierul de croitorie pentru haine și veșminte bisericești „Sf. Veronica" al Mănăstirii „Sf. Ioan Rusul".

Mănăstirea "Sfântul Ioan Rusul" "a luat ființă la 1 noiembrie 2008 într-o unitate militară dezafectată a Poliției de Frontieră Giurgiu, aflată la doar câțiva pași de Dunăre, în mijlocul unei păduri de stejari. Prin strădania Preasfințitului Ambrozie, Episcopul Giurgiului, la 20 noiembrie același an, au demarat primele lucrări de înălțare ale lăcașului monahal, iar pe 26 decembrie s-a săvârșit prima slujbă în paraclisul nou amenajat, la Sfânta Liturghie participând și PS Ambrozie", a evidențiat părintele stareț.

Cu prilejul acestei vizite, PS Andrei a apreciat complexitatea lucrărilor care se desfășoară în prezent în cadrul întregului complex monahal.

La final, Întâistătătorul eparhiei noastre a mulțumit Preasfințitului Părinte Episcop Andrei pentru vizită, oferindu-i, în semn de aleasă prețuire, o cruce sculptată în lemn de nuc.

La rândul său, Chiriarhul Covasnei și Harghitei a oferit Preasfințitului Părinte Episcop Ambrozie mai multe publicații apărute la editura eparhială.

***

Mănăstirea "Sfântul Ioan Rusul" din Episcopia Giurgiului este primul așezământ monahal din țara noastră ridicat în cinstea acestui sfânt militar. Departe de vârtejurile rătăcitoare ale lumii, în mijlocul unei păduri de stejari seculari, într-un fost depozit de muniție al Poliției de Frontieră, câțiva călugări, la chemarea Preasfințitului Ambrozie, Episcopul Giurgiului, au înălțat altar ortodox peste scheletul de pulberi explozive, mărturisindu-L astfel în veci pe Hristos, Biruitorul morții, scria Dumitru Manolache în articolul „Sfântul Ioan Rusul“, mănăstirea din depozitul de muniții”.